MOLI I HUTAJVE

×

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in FieldCollectionItemEntity->fetchHostDetails() (line 313 of /home/visitkraja/public_html/sites/all/modules/field_collection/field_collection.entity.inc).

Moli i Hutajve ndodhet në afersi te kufirit shteteror me Shqiperine, nga ku si ne pëllembe te dores shihet qyteti i Shkodres me rrethinë, ne Skje, saktesisht ne Hutaj gjendet moli me te njejtin emer i njohur si Moli e Skjese ose me mirë Moli i Hutajve. Ky objekt është ndertuar në dekadën e katërt te shekullit të kaluar dhe sipas disa të dhënave gojore, ndërtimi i molit ka përfunduar në vitin 1939. Ky objekt, dikur i një rëndësie të veçante për Krajën është i lënë në mëshiren e kohes edhe pse paraqet një monument ekonomik dhe historik.